„Lech Neyman – od korporacji do konspiracji”

W czwartek 17 maja 2012 r. w kwaterze przy ul. Limanowskiego 12 gościliśmy mgr. Rafała Sierchułę – pracownika poznańskiego IPN. Przedstawił on postać Lecha Neymana (1908-1948), o którym przygotowuje dysertację doktorską.

Wykład obfitował w wiele szczegółów dotyczących Neymana, począwszy od lat jego młodości, a skończywszy na okresie wojennym oraz lat późniejszych, kiedy to był on ścigany przez władze komunistyczne i w ostateczności niesłusznie skazany na karę śmierci.

Na szczególną uwagę w życiu Lecha Neymana zasługuje okres jego zaangażowania w działalność poznańskiej Korporacji Akademickiej Helionia. To właśnie tam jako student wyrabiał w sobie takie cechy jak honor, przyjaźń oraz umiłowanie Ojczyzny. Miało to istotny wpływ na jego późniejszą postawę. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się też, że Neyman przez pewien czas pełnił w Helionii funkcję prezesa, a z życia korporacyjnego szczególnie przypadły mu do gustu bale korporacyjne oraz gra w brydża. Przyjaźń zawarta w korporacji przetrwała przez cały okres wojennej zawieruchy. Była także kontynuowana po 1945 r. kiedy należało walczyć z okupantem sowieckim. Świadectwem tego jest proces pokazowy, prowadzony przez władze komunistyczne na przełomie 1947 i 1948 r. Na ławie oskarżonych usiedli tam m.in. członkowie jednej organizacji konspiracyjnej oraz bracia korporacyjni: płk Stanisław Kasznica, kpt. Lech Neyman, oraz Mieczysław Paszkiewicz. (kg)

Close Menu