Ponieważ rok akademicki rozpoczął się już na dobre, jak w każdy wtorek, w naszej kwaterze odbyło się spotkanie Hermitów. Podczas spotkania Fil! Olderman wygłosił wykład umoralniający, który miał za zadanie przedstawić naszym kandydatom oraz przypomnieć członkom Korporacji, co oznacza bycie korporantem i z jakimi wiąże się to oczekiwaniami wobec ich samych. Punktem wyjścia do wykładu był pochodzący z 1925 roku „Katechizm smyków” autorstwa Com! Mariana Kasińskiego z K! Audacja. Ów zbiór zasad, mimo upływu lat, wciąż pozostaje aktualny, więc jego czujemy się w obowiązku zamieścić go poniżej:
Katechizm Kandydata do Korporacji Akademickiej
1. Bądź gentlemanem.
2. Pamiętaj, że Korporacja powierzyła Ci swój honor.
3. Bądź obowiązkowy, posłuszny i karny; bądź zawsze chętny do pracy, która może przynieść pożytek Tobie i Twym kolegom; nie oglądaj się i nie powołuj się nigdy na bezczynność innych, gdyż możesz być przekonany, że Twoje wysiłki i poświęcenie zawsze będą ocenione i pobudzą do pracy innych.
4. Bądź koleżeński, uczynny i szczery, podziel się z innymi tem, co masz w sobie najlepszego.
5. Bądź zawsze sobą; to ci da siłę moralną, uczyni wyższym i szlachetniejszym od innych ludzi.
6. Miej zaufanie do tych, którzy okazali Ci ze swej strony najwyższe zaufanie, przyjmując Cię do Korporacji. Staraj się zżyć z kolegami, którym przyrzekłeś przyjaźń na całe życie.
7. Jeżeli chcesz być szanowany i lubiany przez kolegów, daj im dowody, że gotów jesteś wiele dla nich poświęcić.
8. Szanuj prawo większości, urządzenia, zwyczaje i tradycję korporacyjną.
9. Spełniaj ściśle najdrobniejsze zobowiązania, bądź punktualny.
10. Przez przyjmowanie jak najszerszego udziału w życiu Korporacji, ucz się zasad demokracji i życia zbiorowego.
11. Zachowuj we wszystkim miarę; nie pozwól unosić się ambicji lub zniechęceniu i lenistwu. Bądź usłużny, ale nie daj się poniżać.
12. Pamiętaj zawsze, że tylko od Ciebie i od Twego zachowania się i zrozumienia idei korporacyjnej, zżycia się z kolegami, ścisłego spełniania nałożonych na Ciebie obowiązków, zależy czas Twego kandydowania.
13. Bądź przekonany, że każdy Twój czyn, dobry czy zły, jest zauważony i odpowiednio oceniony.
14. Naprzód patrz i ucz się, później będziesz budował i rządził.Com! Marian Kasiński z K! Audacja, jako “Katechizm smyków” w: Korporant nr 2, 1925 r.
(łb)