Pierwszy po wojnie, organizowany przez K! Hermesia Tydzień Gospodarczy już za nami. Wysiłek włożony w przygotowania opłacił się. 24 oraz 25 marca wszyscy zainteresowani tematyką mogli uczestniczyć w zorganizowanym przez nas wydarzeniu. Udało się zrealizować wszystkie zaplanowane punkty programu. Nie obyło się bez problemów, jednak Hermici dzielnie stawili im czoła.
Pierwszy dzień rozpoczął się serią wykładów. Pierwszy z nich pt. “Korporacja Akademicka Hermesia” zaprezentował Com! Piotr Pilarczyk. Kolejna prelekcja o Venture Capital przygotowana była przez mgr Szymona Piotrowskiego. Na zakończenie serii wykładów, dr hab. Piotr Banaszyk opowiedział o dylematach mierzenia sprawności przedsiębiorstw we współczesnej gospodarce.
Punktem kulminacyjnym pierwszego dnia był panel dyskusyjny w którym uczestniczyli przedstawiciele Klubu Austriackiej Szkoły Ekonomii, Stowarzyszenia Koliber, Stowarzyszenia Młodych Demokratów oraz Forum Młodych PIS. Dyskusja była niezwykle kulturalna oraz merytoryczna. Wszystkie ugrupowania podporządkowały się ustalonym regułom, dzięki czemu wszystko poszło bardzo sprawnie. Przedstawiciele przybyłych ugrupowań mieli okazję przedstawić swoje poglądy na tematy związane ze strefą euro oraz światowym kryzysem gospodarczym. Wkrótce w internecie pojawi się video-zapis całej debaty.
Po niezwykle udanym pierwszym dniu, sława Tygodni Gospodarczych obiegła cały Poznań i następnego dnia liczba obecnych potroiła się. Przybyli mogli dowiedzieć się więcej o produkcji piwa dzięki prelekcji „Czy piwo może i powinno być tańsze” przygotowanej przez Pawła Kwiatkowskiego, dyrektora do spraw korporacyjnych i rzecznika prasowego Kompanii Piwowarskiej. Przedstawił on co składa się na cenę piwa, które kupujemy w sklepie. Odpowiedział również na pytania związane z procesem produkcyjnym piwa. Niezwykle ciekawe okazały się relacje z corocznych spotkań z ministrem finansów.
Drugi wykład tego dnia pt. “Dług publiczny w Polsce” przygotował Michał Gamrot, prezes łódzkiego Klubu Austriackiej Szkoły Ekonomii. W prosty sposób przedstawił on skomplikowany problem długu publicznego. Dowiedzieliśmy się jaka jest zasada jego działania, oraz jak Polska wypada na tle innych państw. Prelekcja spowodowała burzliwą dyskusję, która toczyła się jeszcze długi czas po oficjalnym zakończeniu Tygodnia Gospodarczego.
Zmęczeni przygotowaniami, ale zadowoleni z efektów, już planujemy następną edycję Tygodnia Gospodarczego. Tymczasem jednak z niecierpliwością wyczekujemy zbliżających się fidułki i komerszu, na których będziemy mogli zregenerować siły.