Potrzeba wzrostu produktywności pracy

Podczas siódmej “Rozmowy w dobie kryzysu” gościliśmy Krzysztofa Mroczkowskiego – publicystę ekonomicznego i współpracownika kwartalnika “Nowy Obywatel” (http://nowyobywatel.pl/). Swoje wystąpienie – odbywające się 29 marca 2012 r. – prelegent rozpoczął od zarysowania historii myśli gospodarczej. W tym kontekście przedstawiał swoje opinię na temat obecnego kryzysu. Jego zdaniem największym problemem jest mała produktywność pracy, co jest głównym czynnikiem hamującym rozwój. Obecnie należy rozwijać programy, które w dalszej perspektywie mogą przynieść poprawę jakości życia. Trzeba to czynić nawet za cenę ingerencji w środowisko naturalne. Nie można przy tym zważać na ideologię ekologizmu, często blokującą inwestycje mogące służyć społeczeństwu.

W dalszej części Krzysztof Mroczkowski poddał krytyce neoliberalizm, który jego zdaniem nie potrafi zauważyć, że źródłem bogactwa narodów jest przede wszystkim postęp naukowo-techniczny. W systemie tym występuje prywatyzacja zysków i nacjonalizacja strat. Ponadto wyraził ciekawą opinię, iż w neoliberalizmie mamy do czynienia z płytkim otoczeniem kulturalnym, co jest powodem niskiej kreatywności ludzi.

Na koniec mówca odniósł się do sytuacji gospodarczej Polski. Według niego w naszym kraju nie potrafimy dostatecznie wykorzystać potencjału ludzkiego i surowcowego. W Polsce należy również zwrócić większą uwagę na polepszenie wydajności pracy. Oprócz tego powinno się stanowczo odrzucić pakiet klimatyczny oraz wykorzystać szansę związaną z wydobywaniem gazu łupkowego. (kg)

Close Menu